2019 – rekordowy dla polskich startupów!

Rok 2019 był bardzo dobry dla polskiej sceny startupowej. Zainwestowano w nie ponad 1,2 mld złotych i warto dodać, że wartość wzrosła ośmiokrotnie w porównaniu w rokiem poprzednim.

W naszym kraju finansowanie nadal wygląda inaczej niż w Stanach, gdzie głównymi inwestorami są korporacje, czy indywidualni milionerzy. Analizując najbogatszych w Polsce, niestety niewielu z nich decyduje się na lokowanie swoich funduszy właśnie w startupy. Natomiast cały rynek rozwija się i zmierza w dobrym kierunku – gonimy chociażby Niemcy: w 2018 wielkość rynku Venture Capitals w stosunku do PKB była prawie 12 wyższa, w 2019 jest tylko (albo aż) trzykrotnie. Obecnie polski rynek konkurować może z hiszpańskim, holenderskim, czy norweskim.

Należy zwrócić uwagę na topowe polskie startupy, dzięki którym liczba w tym roku jest dużo bardziej okazała. Są to: Booksy (115 mln zł), Brainly (115 mln zł) czy DocPlanner (344 mln zł).

Polacy w ubiegłym roku zainwestowali natomiast w zagraniczne startupy około 102 milionów, za to najbardziej aktywnymi, zagranicznymi funduszami na polskiej scenie okazały się: czeski Enern, holenderski Finch Capital, austriacki Speedinvest oraz niemiecki Sunfish Partners.

Rok 2019 był również udany dla Fundacji „Twój Startup”. Zainteresowanie zakładaniem startupów, zostając jej beneficjentem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wielobranżowość i złożoność pomysłów pokazał kończący rok 2019 konkurs, z okazji 7 urodzin Fundacji, w którym można było zawalczyć o bezpłatną inkubację. Nagroda powędrowała do bardzo młodych krakowian, którzy obmyślili technologię, pomagającą funkcjonować osobom z Alzheimerem. Bransoletki, które wymyślili mają szansę na duży, międzynarodowy sukces!

Leave a Reply